Pozyskamy kredyt dla Twojego biznesu

ikony

Kredyt na działalność gospodarczą - 5 przeszkód, którym muszą stawić czoła przedsiębiorcy 

Planujesz wziąć kredyt na firmę? Sprawdź, jakie przeszkody przedsiębiorcy zazwyczaj muszą pokonać na drodze do uzyskania wsparcia finansowego, aby napędzić rozwój własnego przedsiębiorstwa. 

 

Jeśli mówimy o kredycie na działalność gospodarczą, to wyróżnić możemy kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółki. W tym artykule skupimy się tylko na jednoosobowych działalnościach, czyli firmach zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych.  

 

Wnioskowanie o kredy na działalność gospodarczą 

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może wnioskować o kredyt na dwa sposoby. Pierwszy to na osobę fizyczną (właściciela), gdzie jako źródło dochodów przyjmujemy dochód z działalności, a drugi to wnioskowanie typowo na firmę. Zauważyć jednak trzeba, że w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych firma = właściciel, to znaczy, że właściciel ponosi w 100% odpowiedzialność za firmę. Nie ma zatem różnicy pod kątem prawnym czy kredyt zostanie zaciągnięty na przysłowiowego Kowalskiego, czy na jego firmę. I tak odpowiedzialność za niego poniesie Kowalski.  

 

5 przeszkód, którym muszą stawić czoła przedsiębiorcy podczas ubiegania się o kredyt firmowy 

Przedsiębiorcy w Polsce mają o wiele więcej trudności z pozyskaniem kredytu niż osoby zatrudnione np. z na umowie o pracę. Ktoś pracujący na etacie traktowany jest przez bank jako pewniejszy i solidniejszy płatnik. Banki bowiem traktują dochód z etatu jako coś pewnego, a dochody w firmie są dla nich niepewne i nieregularne.  

To niestety tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych przeszkód, którym muszą sprostać przedsiębiorcy ubiegający się o kredyt w banku

 

Staż firmy  

95% banków w Polsce nie przyzna kredytu firmie ze stażem poniżej 12 miesięcy. Niektóre nawet wymagają dłuższego - bo 24 miesiące. Ważne jest też to, że klient nie może zawieszać działalności, bo bank policzy staż firmy od momentu wznowienia działalności. Garstka banków ogłaszająca się z ofertą kredytu dla nowych firm, tak naprawdę albo ich nie przyznaje, albo wymaga od klienta założenia u nich w banku rachunku, robienia na tym koncie obrotów i dodatkowo wzorowej historii kredytowej. Dopiero po spełnieniu tych warunków są skłonni udzielić kredytu, ale często w małej kwocie – 10-15 tys. zł.  

 

Branża 

Nie każda branża, w której pracuje potencjalny kredytobiorca, jest tak samo oceniana przez banki. Są branże preferowanepodwyższonego ryzyka, a nawet wykluczone. Im branża według banku jest bardziej ryzykowna, tym klientowi trudniej będzie uzyskać kredyt.  

 

Zdolność kredytowa 

Banki inaczej (gorzej) liczą zdolność kredytową osób prowadzących działalność gospodarczą w porównaniu np. do osób z zaświadczeniem o zatrudnieniu. Od dochodu, który klient sam sobie wyliczy (tzn. przychód – koszty = dochód) często odliczają jeszcze dodatkowe podatki i składki. Ostatecznie często po wyliczeniu średniego dochodu miesięcznego klient nie ma zdolności kredytowej. 

 

Zaświadczenia ZUS i US 

Klient, który prowadzi działalność starający się o kredyt w banku, musi albo do procesowania wniosku, albo do umowy kredytowej przedstawić zaświadczenia o niezaleganiu w składkach wobec ZUS i US

 

Dużo formalności i dokumentów 

Banki wobec klientów – przedsiębiorców stawiają więcej wymagań aniżeli na przykład wobec klientów z umową o pracę. Niejednokrotnie proszą o przedstawienie dużej ilości dokumentów takich jak, np. wyciągi z konta, gdzie firma ma przepływy, tabele amortyzacji i środków trwałych, potwierdzenia terminowo opłacanych zaliczek. Niestety wydłuża to również czas uzyskania takiego kredytu nawet do kilku lub kilkunastu dni, gdzie dla porównania kredyt dla osoby z zaświadczeniem o zatrudnieniu można uzyskać już w jeden dzień.  

 

Przedsiębiorcy chodzący z myślą zaciągnięcia kredytu bankowego muszę się do tego przygotować. Przede wszystkim pod względem formalnym – staż firmy i dokumenty, jak również dbać o swoją historię kredytową.   

 

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu na własną działalność gospodarczą? Skontaktuj się z nami – nasi doradcy zapewniają fachową pomoc i wsparcie merytoryczne na każdym etapie starania się o kredyt firmowy. 

 

2019 © Copyrights Multi Inicjatywa - kredyty i pożyczki dla firm

Polityka prywatności

realizacja: icube.pl

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności