Co to jest kredyt firmowy?
Kredyt jest umową zawartą między bankiem a kredytobiorcą w tym przypadku firmą. Bank zobowiązuję się przekazać określoną w umowie sumę pieniędzy na ustalony czas, na sfinansowanie określonego celu.
Co to jest leasing?
W ramach leasingu jedna ze stron umowy przekazuje drugiej stronie prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za co miesięczną spłatę zobowiązania.
Jakie są różnice między tymi formami finansowania?
Kredyt:
Kredyt jako forma finansowania zakupów dla firm jest najbardziej korzystny dla przedsiębiorców zwolnionych z płacenia Vat-u. Dzięki temu właściciel firmy będzie mógł wliczyć odpisy amortyzacyjne i odsetki kredytu w koszty prowadzenia działalności. Jest to idealne rozwiązanie w momencie kiedy firma potrzebuje chwilowego wsparcia z zewnętrznych źródeł. Umowę kredytu firmowego można zawrzeć nawet na rok (leasing min. 2 lata). Zakupiony sprzęt z finansowania bankowego należy do firmy. Więcej na temat wymaganych dokumentów do kredytu TUTAJ (https://multiinicjatywa.pl/kredyt-dla-firm-jakie-dokumenty ).
Leasing:
Dużą zaletą leasingu jest fakt, że przedsiębiorca może się o niego starać nawet dzień po założeniu działalności gospodarczej. Leasing będzie korzystniejszą formą finansowania inwestycji, jeśli przedsiębiorca zakłada użytkowanie sprzętu jedynie przez kilka najbliższych lat i zależy mu na szybszym rozliczeniu kosztów. Dzięki niemu będzie mógł co miesiąc wrzucać w koszty prowadzenia działalności wartość netto rat leasingowych wraz z odsetkami rat. Większość banków wymaga wpłaty własnej wynosi ona min. 20 % wartości leasingowanego przedmiotu. W przypadku leasingu firmy leasingowe pośredniczą między bankiem a klientem, sprzęt wzięty w leasing należy do banku.